Bodrum’da Gitar Dersi için tek adres.
Oğuzhan Tongal

6 mart 1966 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldim. Babamın subay olması nedeniyle ilkokulu yurdumuzun çeşitli yerlerinde okudum. ilkokul çağlarında diğer çocuklar  gibi ben de mandolinle tanıştım ve müzik serüvenim böylece başlamış oldu. Ailem o çağlarda müziğe ilgimi görünce piyano dersi aldırmak istediler. Birkaç ders aldıktan sonra bıraktım, çünkü hocamın o zamanki katı tutumu beni olumsuz etkilemiş ve piyanodan soğutmuştu. Zira 6 yaşındaydım ve şimdi anlıyorum ki o yaştaki çocuklara önce müziği sevdirmek lazım…

İlkokuldan sonra konservatuvar keman bölümü sınavlarına girdim ve kazandım. Ancak aynı zamanda Kadıköy Anadolu Lisesi’ni de kazanınca ailemin tercihi Anadolu Lisesi’nden yana oldu ve konservatuvar macerası da suya düşmüştü. Bu şekilde ortaokul çağlarında arada bir dayımın hediye ettiği gitarla bilinçsizce oynuyordum. Sadece daha sonra lisede elektro gitarım olmuştu.

Her müziğe gönül veren genç gibi neredeyse hemencecik bir rock grubu kurmuştuk. Sağdan soldan bilgilerle gitarı ilerletiyordum ve kafamda sadece rock müziği vardı. Grubumuzla birkaç konserde vermiştik. Lise sonda okul orkestrasına girmiştim, artık gitar ve müzik vardı kafamda sadece… Bu işi bilinçli yapmak istiyordum ve çok değerli hocam Ertan Birol’la tanışıp ondan klasik gitar dersleri almaya başladım. Üniversite sınavları da gelmiş çatmıştı kapıya. Üniversite okumak hiç istemiyordum. Klasik müziği de gitarı da çok sevmiştim. Fakat ailemin baskısıyla sınavlara girdim ve İ.T.Ü. kimya mühendisliğini kazandım. Üniversiteyi 6 yılda bitirdim, benim gitara zaman ayırmam için iyi bir fırsattı. Yazları 2 dönem Londra’da değerli gitarist Julian Byzantyne’in workshoplarına katıldım. 2 ay kadar bir süreyle bire bir çalışma fırsatı buldum. Okurken bir yandan da Volkan Konak’ın dersanesinde gitar dersleri verip, para kazanıyordum. Derken sevgili dostum Volkan’ın albüm çalışması başladı. Aranjelerde ve gitarlarda çalarak katkıda bulundum, böylece profesyonel müzik yaşantım başlamış oldu. Bu arada Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İşletme Master yaptım, neden yaptım onu da bilmiyorum :)…..

Askerden sonra artık çeşitli orkestralarda Tarkan, Aşkın Nur Yengi, Volkan Konak, Ajda Pekkan, İzel, Ahmet Kaya, Deniz Seki, Ege gibi değerli sanatçılarla sahnede ve birçok sanatçının albüm kayıtlarında bulundum. İlteriş Sun gibi kıymetli bir hocayla solfej armoni çalıştım. Ayrıca Turhan Yükseler, Osman İşmen, İsmail Soyberk, Tayfun Balarısı gibi çok önemli üstatlarla çeşitli orkestralarda birlikte çalışma fırsatı buldum.

Onlardan çok şeyler öğrendim hepsine teşekkürler ….

32 senelik profesyonel bir müzik hayatının ardından Bodruma yerleştim, Bodrum Gitar Dersi anlamında düşük kaldığını gördüm ve artık Bodrum’da Gitar Dersi verme kararı aldım. Tüm zamanımı gitara ve müziğe ayırıp gençlere bilgi ve tecrübelerimi aktararak, küçük de olsa gitar resitalleri vererek müzikle olan yolculuğumu sürdürmekteyim..

Call Now Button
×

Powered by WhatsApp Chat

× .